Kindlasti oled mõelnud, mida sina saaksid teha, et olla keskkonnasõbralikum inimene. Kas selle käigus on tekkinud mõtteid, et see kõik tundub liiga kulukas, võimatu või aeganõudev? Kas sa pead olema selle kõige pärast keegi teine, näiteks keemik ja kõik eluks vajaliku ise kokku meisterdama? Panin kirja esimesena pähe tulnud müüdid. Kas lükkan ümber või kinnitan?
Müüt nr. 1
Sa pead nii palju uusi asju ostma=kallis!
Ükski korduvkasutatav asi ei pea olema uus, uhke disainielement, mida Instagrami maailm meile võib-olla ette on maalinud. Kasuta kõike, mis sul kodus juba olemas on. Karbid, purgid, paberkotid, riidest kotid(raudselt 1 ikka leidub kuskil!), tassid, termosed jne. Kui miski puruneb ja pole võimalik parandada, sea sammud uuskasutuspoodidesse. Kui siiski teiseringi kauplustest vajalikku ei leia, osta uus. Püüa leida võimalikult kvaliteetne toode ja ära otsi odavamat varianti. Kui korduvkasutatavad esemed kestavad kaua, on see pikas perspektiivis parem su rahakotile ning kindlasti loodusele.
Müüt nr. 2
Sa pead olema vegan!
Ei, sa ei pea olema keegi, kes sa olla ei taha või saa! Ainult veganlus ei päästa maailma. Kindlasti on sellel suur osa, aga ma pole vegan. See muidugi ei tähenda, et ma sööks iga päev liha või muud loomset. Aga see polegi hetkel määrav. Oluline on iga inimese soov miskit muuta, olgu sa kes tahes. Roheinimeste(ilmselt sellist terminit polegi olemas 🤔) seltskond on nii kirju. Igaühel on omad põhjused ja võimalused ning sellepärast küll ei tohiks kellegi peale näpuga näidata, et kas ta nüüd teeb seda või toda. Sina teed ühtemoodi, tema teistmoodi, aga mõlemad olete midagi muutnud, et anda oma panus keskkonna hoidmisele. Make peace, not war.
Müüt nr. 3
Su prügi peab purki mahtuma!
Ei pea. Jälle üks asi, mis on populaarne eelnimetatud platvormil ja aitab pettekujutelmasid luua. Tegelikult on seda muidugi võimalik saavutada ja sisuloojate eesmärk pole kedagi petta. AGA kohe kindlasti pole see õige alguspunkt. See võib alustavat inimest liialt survestada. Lisaks tekib prügi sinu “pärast” ka mittenähtavalt. Näiteks kui käid väljas söömas, arsti juures hambaravil või süste saamas jne. Seega reaalsus on veidi teine, kui üks väike vahva moosipurk. Minu eesmärk on muidugi kunagi ka nii vähe jäätmeid toota, et seda vähest, mis tekib, oleks mugav purgis hoida. Prügikast ennast siis ju ei õigusta.
Müüt nr. 4
Sa pead kõik asjad ise tegema!
Muidugi mitte. Sa võid, aga kas alati selleks ka aega ja viitsimist on. Kreemid, kodupuhastusvahendid, hambapastad, maskid, mesilasvahaga toidumähikud jne. Kõigi kohta leiab palju retsepte, aga sa ei pea keemialaborit avama. Neid asju on juba loodussõbralikumalt valmistatud ja saad mugavalt neid(enamasti) e-poodidest tellida. Muidugi tuleb eelistada kohalikku ettevõtet. Selliseid asju saab isegi mõnes ökopoes oma pakendiga osta. Kui isetegemise soov on suur, siis uuri mõnda retsepti ja tee proovi.
Müüt nr. 5
Sa ei tohi üldse plastikut kasutada!
Kuidas nii? Muidugi võid! Kasuta asju, mida saad korduvalt kasutada. Pinnuks silmas on just ühekordsed asjad. Õnneks Euroopa Liit tegeleb selle probleemiga ja peagi kaovad poodidest ühekordsed plastikust nõud, kõrred, vatitikud jms(2021a.). Kindlasti on iga mu blogi lugeja kodus vähemalt 1 plastikust karp, olgu sees siis muu toiduga saadud või nt poest ostetud. Just neid karpe saab lõputult kasutada toidu ostmiseks, hoiustamiseks või külmutamiseks. Need on kerged ja neid on mugav kaasas kanda. Seega ära põe ja kasuta julgelt edasi. 🙂 Kui plastik lõpuks järele annab, leia muust materjalist vahend.
Müüt nr. 6
Sa pead tegema kõik või mitte midagi!
Minu eesmärk ei ole päeva pealt oma aastaid kestnud harjumusi muuta. See oleks väga lühiajaline ning ei kinnistuks. Seega tuleb alustada tasapisi ja enda jaoks mugavalt. See peab olema meeldiv. Samuti on ekslik arvata, et kui kohe ja kõike ei muuda, siis polegi mõtet sellega tegeleda. Ja võib olla tundubki, et polegi võimalik midagi oma kodukohas muuta. Usu mind, on küll. Ostle oma kottidega, küsi suuremas poes lahtine kaup oma karpi, kasuta oma pudelit, termostassi, osta suurema pakendiga kuivaineid, kui lahtiselt ei saa jne. Iga väike muudatus on oluline!