Kes meist ei tahaks säästa? Säästa raha, keskkonda, aega.. Mida teha selleks, et see kõik oleks reaalne ja läbimõeldud? Jagan paar nippi, mis minu puhul toimib ja on igati lihtsad ning loogilised.
- Tee kappides ja külmkapis inventuur. Seda siis teha iga kord enne suuremat toidujahti. Kui tahad eriti säästlik olla, planeeri oma nädalamenüü nende kuivainete, purgitoidute jms järgi, mis sul kapis olemas on.
- Koosta nädalamenüü. Sedasi on lihtne järge pidada, mis toiduained vaja on ja ka ostunimekiri koostada. Esimene ja teine punkt on omavahel tugevalt seotud. PS! Ma tean, kui raske on välja mõelda toidukordi, et oleks väärtuslik ja maitsev söögielamus. Mind aitab sealjuures toidutare nädalamenüü, mida iga nädal koostatakse, aga ausalt ma pole kunagi teinud 100% selle järgi, vaid vaatan üle kõik päevad ja võtan ainult sobivad toidud.
- Koosta ostunimekiri. 99% kordadest, kui me poes käime, koostame ostunimekirja. Nii on lihtne järjel püsida ja suure tõenäosusega ei satu korvi midagi üleliigset. Kuna nagunii igapäevaselt kasutatakse nutitelefone, siis ka selle nimekirja sisestame sinna ja selleks on palju rakendusi. Meie jaoks on mugavaim ja lihtsaim LISTONIC. Sisesta sinna vajalikud toiduained ja muuda kategooriaid, kui rakendus neid ei tuvasta. Seejärel paigutatakse ühte gruppi kuuluvad toiduained järjekorda. Näiteks kui soovid osta õuna, pirni, juustu ja piima, siis puuviljad on ühes järjekorras ja samuti piimatooted jne. Kõige parem on selle juures see, et kui kaaslane muretseb samuti selle tasuta rakenduse, saate need omavahel ühendada ja nimekirju jagada. Ma koostan päeval nimekirja ja härra käib peale tööd shoppamas.
- Ära mine poodi tühja kõhuga! Ausalt, siis sööks kõik maailma asjad ära. Ja pigem mitte häid ja tervislikke asju, vaid ikka RÄMPSU ja oi kuidas veel.. Isegi ostunimekiri ei aita siin, päriselt! Iga väike kõrvalekalle võib lõpuks suure lisakulu tuua ja lisakilod puusale. 😀
- Kui siiski on kõht tühi ja süüa saab alles kodus, näri nätsu! See pidavat aitama ja minu puhul toimib. Eks palju on mõtlemises kinni ja enesega vaidlemises ka. 🙂
- Käi poes 1 kuni 2 korda! Seda vähem on võimalust ahvatlustele alla anda ja nimekirjaväliseid asju osta. Been there, done that. Vahepeal käisin pea iga päev poes ja ostukorvi sattus nii mõnigi üleliigne asi.
- Võrdle kilohindasid ja osta võimalusel soodushindadega asju. Kilohindu jälgides saad kiirelt teada, millises suuruses pakend lõppkokkuvõttes tegelikult soodsam on. Kui sul pole maitse poolest kindlaid lemmikuid, siis võid nii väga palju säästa. Kui on kindlad lemmikud ja muud variandid ei sobi, ei maitse jne, siis võimalusel osta neid asju ainult juhul, kui need sooduspakkumistes on. Näiteks me sööme ainult eesti juustu(Estoveri piimatööstus). Kui soodustust pole ja juustu kodus kasvõi natuke on, siis me üldiselt ei osta juurde. Kui on käimas kampaania(mida on sellele juustule Selveris päris tihti), ostame 2 või 3 pakki. Me käimegi enamasti Selveris, sest see jääb mugavalt koduteele. Nimetame seda armsalt koduSelveriks.
- Täienda oma toiduvarusid ka soodsalt! Siin all mõtlen eelkõige kuivaineid, purgitoite, liha jms(sügavkülmuta). Kuigi neid ei pruugi kohe vaja minna, on sääst siiski olemas. Kogused peaksid ikkagi sõltuma sellest, kui kiiresti su pere neid asju tarvitab. Liiga pikalt ja palju pole ka mõistlik ette osta. Minu arust võiks kapis alati olemas olla mingi kuivaine valik ja näiteks tomatipasta, sügavkülmas kana ja juba nendest saab kiire ja maitsva eine kokku panna.
Loodan, et need nipid aitavad ka sind. Vahest tuleb muidugi endale ka midagi lubada, keegi ju näpuga järge ei aja, aga selle nimekirja järgi talitades on suur tõenäosus palju vähem üleliigselt raha kulutada ja tarbida. Kas sul on veel mõni nipp?
Edu ja päikest!