Iga inimese võimuses on ennast muuta. Ennast muutes toimuvad muutused ka meid ümbritsevas keskkonnas. Seda saab teha väga lihtsate asjadega. Sooviga alustada rohelisemat elustiili, võib tunduda aga erinevat infot nii palju olema, et ei oskagi sellega midagi peale hakata. Kuidas oma harjumusi paremaks muuta ja millest alustada? Kas sellises tarbimisühiskonnas ja plastimugavuses on võimalik keskkonnasõbralikumalt elada?
Oleme tänaseks roheeluga aktiivselt tegutsenud umbes 1,5 aastat. Meie jaoks tundub kogu ettevõtmine lihtne ja loomulik, aga alustajale võib see paras peavalutekitaja olla. Oluline on meeles pidada, et muutused tuleb läbi viia aegamisi. Kõike korraga muuta ei saa. Tuleb säilitada ratsionaalne mõtlemine. See on protsess, mida läbida etappide kaupa ning teekonna vältel teha parendusi, õppida midagi uut, jagada infot ka teistele. Uued harjumused vajavad aega omaseks saamiseks.
Mida sina peaksid tegema või millest alustama, sooviga meie armast kodu kaitsta? Lihtsamad asjad, millest alustada:
- Käi poes oma kottidega. Riidest on mu lemmikud. Kui kasutad korduvalt oma paber- ja kilekotte, on see samuti suur võit! Mõlemat saab päris väikeseks kokku voltida ning käe- või seljakotti paigutada. Kui sõidad autoga, pane kotte mõlema esiukse sahtlisse, et need alati olemas oleksid, kui kipud neid muidu maha unustama.
- Ära osta ega võta vastu ühekordseid asju. N E V E R ! Kogu protsess, mis kulub selle eseme tootmiseks, materjal, transportimine jms, ei ole kaugeltki väärt seda lühiajalist kasutamist. USA’s näiteks kasutatakse 100 miljonit plastmassist söögiriista PÄEVAS! Eestis kasutati 2018. aastal päevas arvatavasti ligi 200 000 ühekordset plasttopsi(nt tanklate kohvitopsid, millel sees plastikiht). Õnneks Euroopa Liit tegeleb selle probleemiga ja peagi kaovad poodidest ühekordsed plastist nõud, kõrred, vatitikud jms(2021a.)
- Soeta võimalikult palju kodumaist. Sedasi jääb ära meeletute kilomeetrite kauguselt toodud asjade CO2 jälg. Üheks olulisemaks aspektiks on ilmselt see, et üldiselt sa tead: a) mida sa sööd, b) kust see tulnud on, c) milliseid ja kas üldse, on kasutatud taimekaitse jms vahendeid. Ei tasu ka unustada, et lisaks majandusele, toetad ilmselt ka väikeettevõtlust.
- Osta korduvkasutatav joogipudel ning unusta plastmass! Plast on OUT. Kui kasutad oma pudelit, säästad 1 liitri vee joomisel umbes 2 liitrit vett!
- Kasuta oma termost kohvi väljast ostmisel. Esiteks, neid leiab igale maitsele sobivas suuruses, materjali ning mustriga. Teiseks, säästad loodust, sest plastkiht topside lekkekindlana hoidmiseks teeb sellest ühe mõttetuma ühekordse vahendi. Kolmandaks, säästad raha, sest enamasti saab sedasi kohvi soetades allahindlust!
- Anna asjadele uus võimalus! Paranda kõike, mida annab parandada. Kui mitte ise, siis vii vajaliku spetsialisti kätte
- Kasuta olemasolevaid asju nii kaua, kui võimalik! Kanna oma teksad ribadeks, kuni neid lõpuks lappida ei anna. Osta toit oma karpi, kuni karp katki läheb. Ära osta uut tehnikat, kui eelmine kasutuskõlblik on. Sa ei jää millestki ilma, kui sul pole uusimat telefoni. Tarbimishullus viib meid hukatusse!
- Osta kasutatud asju. Riided, mööbel, tehnika jne. Sedasi ei tekita sa juurde nõudlust, mis ütleb tootjaile, et on vaja veel ja veel toota. Tootmine tähendab aga meeletut ressursside kulu.
- Lihtsalt tarbi vähem. Mõtle oma ostud läbi, eelista kvaliteetseid asju, kasuta seda, mis sul juba olemas on. Ületarbimine on meie planeedile hukatuslik.
Keskkonnateadlikum eluviis vajab harjumist. Kuigi see võib tunduda alguses veidi tüütu, siis tea, et iga ponnistus on seda väärt. Loodusvarasid ei jagu lõputult ning meeletul kiirusel kasvav rahvastik ainult süvendab probleemi. Alusta vaikselt, lihtsalt alusta. Sa oled osa suurest süsteemist ning oled oluline!
5. Veel parem oleks kodust kohv/tee kodust kaasa haarata. Säästab ka raha.
Jaa, see on parim variant. Kes suur kohvisõber, joob päevas kindlasti mitu tassi ja siis on oma anum hea abiline 🙂