Suure rõõmuga asun seda postitust trükkima. Nimelt, see on minu esimene koostöö! Kujutage ette, kui üllatunud ma olin sellesisulist kirja lugedes. See oli mu päeva tipphetk. No mind pisikest ja alles alustanud blogijat on märgatud. Nii vahva! Ja seda enam, et ma kirjutasin lihtsalt ausalt oma kogemusest ning ei olnud üldse mõtteski, et selle järel saan samalt ettevõttelt sellise pakkumise. Aga lähme siis asja juurde.
Veidi aega tagasi kirjutasin oma kogemusest toidutalumatuse testiga, mille tegin Sports Gene juures. Neile avaldas mu kirjutise sisu, kui ka minu juurest neile läinud uute külastajate arv, positiivset mõju ja selle tõttu otsiti mind üles ja sain pakkumise proovida kehakaalu ohjeldamise geenitesti. No muidugi olin nõus, lisades juurde, et kirjutan ainult ausalt, nii heast kui halvast, sest kõiksugu asju ise proovides, tahan teile anda ainult tõest tagasisidet. See on mu blogimise üks eesmärkidest- läbi enda kogetu aidata ka teisi.
Mida see geenitest endast üldse kujutab? Noh, lühidalt öeldes aitab see näha, miks sa oled veidi ülekaaluline; mis sammud sind selleni viia võivad või mis soodumusi sul esineb.
Täpsemalt aga saad testi tehes teada:
- kas sul esineb pärilik rasvumisrisk;
- kui suur on risk ülekaalu tekkimiseks;
- kas ülekaalulisuse korral on olemas risk teist tüüpi diabeedi kujunemiseks;
- kas täiskõhutunne tekib kiiresti või aeglaselt;
- kuidas sinu organism omastab toidurasvu ja süsivesikuid;
- kas rasvade imendumine on kiire või aeglane;
- kas süsivesikute tarbimine põhjustab suuremat riski ülekaalulisuse tekkimiseks;
- kui efektiivselt suudab sinu organism treeningu käigus rasvu põletada;
- milline on kehalise aktiivsuse mõju sinu kehakaalule;
Info pärit Sports Gene lehelt, loe täpsemalt siit.
Ma olin nõus seda testi tegema tegelikult ka sellepärast, et olen oma kaaluga terve elu veidi hädas olnud. Noh, pigem siis sellest ajast, kui seda endale suutsin teadvustada ja mälestused selleni küündivad. Kaaluteema on kindlasti paljudele tundlik teema, minule ka. Mul on olnud tõuse ja languseid. Oma parimatel aegadel kaalusin ca 63kg, pikkust 170cm. Nägin väga kobe välja, kuigi mu kõhul oli ikka väike rasvapaunake ja ma reaalselt arvan tänini, et see oleks kadunud ainult rasvaimuga, sest ülejäänud keha oli ju vormis!? Tegin korralikult trenni, mitu korda nädalas. See selleks.
“Tipphetkedel” on kaal tõusnud lausa ca 80ni. Mu keha oli selline, et riietega andis end veidi väiksemaks varjata, aga nägu oli lai ja paks. Üldse ei sobi selline asi mulle. Kehakaal on olnud seega väga kõikuv. Enamus tuleb ju toitumisest ja kui seal puusse panna, siis väga midagi muuta ei saa. Eks see on vana tarkus, et kui sööd rohkem, kui kulutad, siis kaal seisab või tõuseb. Tegelikult aga mõjutavad ka konkreetsed geenid, kuidas su keha toidule või liikumisele reageerib.
Alustame siis algusest, ehk kuidas testi teha ja mis edasi saab. Test saadetakse mugavalt koju kätte. Ümbrikust leiad kaks anumat, milles mõlemis on pikk vatitikk. Lisaks on juhend ning info, mis tuleb läbi lugeda ja allkirjastada, et oled kõigega nõus. Enne proovi võtmist tuleb mitmed tunnid söömata/joomata olla. Pärast peavad vatitikud mitu tundi kuivama päikese eest varjatud kohas. Täpsem info on kaasapandud juhises.
Geneetilised iseärasused määravad, milline on inimese risk muutuda ülekaaluliseks, kui ta puutub kokku ebasoodsa keskkonnaga (näiteks liigne söömine, vähene liikumine), ning selle, kuidas meie organism vastab kaalu langetavale dieedile ja füüsilisele koormusele.
Tagasisaatmisega ei pea ka oma pead väga vaevama. Samas ümbrikus on teine ümbrik, mille saatmise eest on post tasutud ja sul jääb üle vaid proov teha, ümbrikusse panna ning viia vajalikku postkasti(teate küll neid Eesti Posti oranže kaste) või postkontorisse.
Tegin kõik nimetatud sammud ära ja jäin põnevusega tulemusi ootama. Siin on minu kehakaalu ohjeldamise geenitesti tulemuste kokkuvõte:
Neid tulemusi analüüsides, võin enda keha tundes öelda, et:
- kehakaal- minu suguvõsas on tõesti omajagu veidi pehmemaid inimesi, seega geenidega olen selle kaasa saanud, et ümaram olla 😀 Samas ma saan ju muidugi aru, et eluviisid siiski määravad rolli, kui(kas) ülekaaluline ma reaalselt olen. Lihtsalt geenid nüüd kinnitasid, et valesti elades, ongi suurem risk rasvuda. Kergem rasvuda. Täiskõhutunde tekkimisega läheb tõesti veidi aega ja nii ongi oht end kurguni täis toppida. See 20 minutit tundub olema selline, mis enam-vähem kõigil sama võiks olla.
- ainevahetus- seda tulemust lugedes tundub mulle siiski, et nii on enamus inimestel. Samas on mul tuttavaid, kelle keha ei reageeri üldse, kui sööb lõpmatuseni nimetatuid toite. Tahaks ka… Ma pigem tarbiks rohkem rasva, praegu rinnaga toites tõmbab hoopis süsivesikute poole. Ja mitte just heade süsivesikute poole..
- kehaline aktiivsus- sellega olen täiesti nõus. Kui päris aktiivselt trenni tegin, käisin ikka mitu korda nädalas jooksmas, nägin tulemusi väga kiirelt. Ise ka imestasin, et nii hästi mõjub mulle. Jooksmine ongi üks lemmik sportimisviis. Muidugi käis kaasas õigeM toitumine, mitte alati 100%-lt.
Edasi vaadeldi siis geene ja riskialleele põhjalikumalt. Toon näitena ühe lahtri, kus selgitab, mis geenivariatsioonid mul on ja kuidas need mõju avaldavad.
No tõesti, tänks teile geenid. Tänks vanemad, vanavanemad jne 😀
Mida sellest testist nüüd õppida ja mida edasi võiks teha?
Testitulemustega saab kaasa ka soovitusi toitumise ning trenni kohta. Süsivesikute- ja rasvarikkast toidust tuleks loobuda või oluliselt vähendada. Jaa, mulle tõesti maitsevad näiteks võisaiad- mõnus taluvõi kiht, korralik sink, rasvane juust, vahest salatileheke ja tomat, kurk või avokaado. Tervislikke rasvu ei tohi menüüst välja jätta(avokaadod, pähklid jms). Rafineeritud toiduaineid tarbime oma peres ikka väga, väga vähe ning harva, samas rasvarikkad toidud nagu piim, juust, punane liha jne, on väga hinnatud meie menüüs. Arvan, et siin tuleb lihtsalt kogustes ja treeninguga kompromiss saavutada. Tippvormi ma taga ei aja, seega ei välista neid asju 100%-liselt.
Mõni ime siis pole, et kergemini polstrit kasvatan, kui soodumus on olemas ning täiskõhutunde tekkimine võtab kauem aega. Samuti toimub rasvade imendumine keskmise kiirusega. Selline geenivariatsioon esineb muideks 39%-l valimist ehk siis umbes 600 inimese seast, kes on sama testi teinud.
Tänu geenitestile sain teada, et mul on kergem rasvuda ning sellega kaasneva ülekaalu tõttu üle keskmise suurem oht teise tüübi diabeedile. Kohe üldse ei soovi diabeetikuks saada. Seega pean kindlasti aja jooksul oma toitumis- ja liikumisharjumustes muudatusi tegema. Nüüd tean paremini, kuidas mu organism erinevatele toitainetele reageerib, mida ainevahetus teeb ja kuidas mu keha treeningule reageerib. Õnneks on võimalik ka nõustamine tellida, kui ei saa tulemustest aru või tahad täpsemat selgitust kõigele saada.
Säh, mina 2008, 2012 ja 2015. Vot just viimase minaga olen väga rahul. Liiga peenike ei taha ka olla(nagu 2012). Näete, millest kirjutasin? 2008 aasta mina ei sobi mulle üldse, aga ju nii pidi olema. Enam nii käest ennast ei lase.