Mida aeg edasi, seda enam saame oma plastikust rikastatud tarbeesemed loodussõbralike vastu välja vahetada. Kui varem ostsime šampoone, hambapastasid, juustu, hapukoort jms plastikusse pakendatuna, siis nüüd oleme leidnud viisi, mille abil neid vältida. Mitte alati 100%, aga tavaliselt küll. Millised on minu lemmikud, toetades mu rohelist mõtteviisi?
*plastikut, paberit, keemiat jms vältida aitavat.
- Riidest poe-, juur- ja puuviljakotid. Nende abil väldime suuri ja väikeseid killerkotte. Samuti on nendega hea ka muid asju kanda või ajutiselt miskit hoiustada(meil nt arvutijuhtmed, klapid jms). Kui kilekotte saad kasutada ka korduvalt, aga tõenäoliselt mitte väga kaua, siis riidest kotte on võimalik kasutada i g a v e s t i. Parandad ja pesed, ning voilaa!
- Klaaspurgid, -nõud ja -anumad. Kasutame neid valmistoitude ja kuivainete hoiustamiseks, säilitamiseks, transportimiseks. Valmistoidud hoiame klaasist kaussides, millel on plastikust kaaned, aga kuna need leiavad mu kodus kasutust senikaua, kuni nendega midagi? juhtuma peaks, siis on see väga ok. Kui klaasist anumad on juba hõivatud, on meil mõned plastikust anumad, aga need lähevad tõesti alles viimasel võimalusel kasutusse. Pikaajalisel säilitamisel ja eriti kuuma toiduga, võivad plastikuühendid toitu lekkida.
- Oma joogipudel. Mu lemmik asi! Ükskõik, kuhu ma ka ei läheks, on see mul alati kaasas. Klaasist küll, raskem ja pole purunemiskindel, aga väga mõnus leid Uuskasutuskeskusest. Poest leidsin täpselt sama pudeli, sellega müüdi gaseeritud jooki. Korduskasutatavaid pudeleid tehakse iga suuruse, kuju, mustri ja materjaliga. Leia endale oma, jää sellele truuks ja säästad loodust ning suure summa raha. Sinna sisse saad panna ükskõik mida. Saad isegi ju gaasiga joogi kodus valmis villida ja oma pudeliga kaasas kanda. Lisa mõne kodukootud mahla törtsuke või lausa siirupit ja kaob vajadus poest maitsevett osta jne.
Eesti Pandipakendi 7 tegutsemisaasta jooksul tarbijatelt kokkukogutud plekkpurkidest, plast- ja klaaspudelitest moodustatud ketiga saaks teha 11 tiiru ümber maakera.
Allikas: envir.ee
- Pesupähklid. Väga väärt leid! Olgu tänatud see inimene, kes pähklite sellise kasutusviisi avastas. Pesu peseb ilusti puhtaks, st tavaline mustus, higi jms. Eriplekkide jaoks tuleb kasutada lisavahendeid. Minul on selleks sapiseep ja 99% kordadest saan preili trööbatud riided puhtaks. Siinkohal hoiatan kohe arbuusiga! Sellest saatanast on raske/võimatu lahti saada nende vahenditega. Kas sul on mõni soovitus arbuusiplekkide eemaldamise jaoks? Kirjutasin ka postituse nende pähklite kohta.
- Hambapesutabletid. Olen neid vähest aega kasutanud, sest plastiktuubis hambapasta sai alles hiljuti otsa. Juba esimene pesu tõestas, et see ost on senini üks ägedamaid!
- Seebid. Käte-, keha-, juuste- ja nõudepesu jaoks. Viimast pole ma veel proovinud, aga muid küll. Tahkete šampoonide valik on korralik ja tuleb leida oma juustele see õige. Loe nendest rohkem varasemast postitusest SIIN.
- Riidest lapikesed. Valmistatud vanadest froteerätikutest, kasutatavad korduvalt ja kõige jaoks, mida tavaliselt kätepaberiga tegin. Kirjutasin natuke nendest ka, SIIN.
- Raseerija. Teate küll, see ühe teraga, hirmuäratav veidi. Ma ostsin selle härrale kingiks äkki mingi 2 aastat tagasi ja selle aja jooksul oleme kahe teraga hakkama saanud. Muidugi ei kasuta me kumbki seda aktiivselt, sest talle meeldib karvane olla 😂 Ta pole koopainimene, ausalt 😂 Juba enne minuga kooselu oli tal elektripardel olemas ja kasutab seda enamasti. Mulle ei meeldi karvane olla ja mu kasutuses on hetkel ala mingi Mach 3, aastast… Vahetatavaid otsikuid pole ostnud ega ostagi. Kasutan need ära ja siis jätkan selle klassikalise raseerijaga.
- Nõudepesuhari. Head aega, plastiknuustikud, kes te vähe kestate ja mikroplastikut Läänemerre saadate! Hari peseb kõik puhtaks. Tugevamate plekkide jaoks leota või kasuta tugevamat harja.
Need on siis minu lemmikud abilised, mis on korduvalt kasutatavad ja aitavad mul plastikuvabamalt elada. Neid kasutan ma enim. Tegelikult on ju veel igasuguseid alternatiivtooteid, mida igapäevaselt kasutada. Tuletan teile meelde, armsad, et kui soovite ka midagi enda elus muuta, oma harjumusi just, siis tehke seda aegamisi. Ärge seadke üüratuid eesmärke ning tundke süüd, kui igakord parimat valikut ei tee või leia. Keegi pole täiuslik ja ei tee asju 100% “õigesti”. Siin polegi olemas seda “õiget”. Kõik teevad nii, kuidas suudavad ja seda maailmal vaja ongi. Sa oled juba midagi muutnud ja sa oled nii tubli!