Kas sa usud mind, kui ma ütlen, et sa võid KÕIK oma vannitoa protseduurid ära teha ilma plastikut kasutamata ja ostmata? Ei usu? No ma olen siin selleks, et sind veidike ümber veenda ja mõtlema panna tervislikemale ning jätkusuutlikemale võimalustele. Ehk sobivad need valikud just sinule!
Ma arvan, et enamus inimeste vannitoakapid või riiulid/restid upuvad erinevate plastikust anumate all- šampoon, palsam, kehaõli, juukseõli, dušigeel, kehakoorija jne(mul oli ka, kuigi ei kasutanud suuremat osa). Ja kindlasti on neid asju tihti topelt, eks?
Kas oled mõelnud, et:
- Mis aineid need tooted sisaldavad?
- Kuidas need ained sulle mõjuvad?
- Palju mõttetut plastikut tekib?
- Palju raha sa kulutad?
- Mis kahju teed keskkonnale, kus elad?
Kui vastasid vähemalt ühele küsimusele ei, siis on kindlasti põhjust edasi lugeda.
Hügieen on väga oluline. Olgu see siis keha-, näo- või suuhooldus. Mõned käivad tihti salongides ning saavad seal vajalikud protseduurid tehtud. Teised teevad kodus samu asju, võib olla lihtsalt mitte nii mugavalt või kiirelt, aga mis sellest. Nii ilusalongis kui kodusalongis kulub päris palju tooteid ja enamasti olen ma näinud ainult plastikanumaid. Kui salongis käimine on sinu nö asi, sinu rõõm, siis muidugi tee seda edasi. Igaühele oma. Kodust plastiku tarbimist saad ikkagi vähendada, sest enamus asju teed ilmselt kodus: juuste-, hammaste-, kehapesu ja hooldus. Ma juhatan sind nüüd alternatiivideni, millega jätad loodusesse maha pea olematu jalajälje.
Mida kasutad ja millega see asendada?
- ŠAMPOON. Asenda tahke šampooniga ehk siis juustepesuks mõeldud seebiga. Selle kasutamine ja juuste harjumine võtab veidi aega. Mis sobib ühele, ei pruugi sobida teisele . Mina proovisin ka ühe seebiga ja kirjutan üldse sellel teemal(koos katse ja piltidega) rohkem SIIN postituses.
- DUŠIGEEL. Asenda kehaseebiga. Täpselt sama effektiivne, aga nii palju kordi loodussõbralikum variant. Väike ja mugav kasutada. Vahutab ja lõhnab nii hästi. Ja sa tead, et su keha ei saa mingeid kahjulikke aineid. Tuleb valida looduslikest ainetest seebid. Ka seebimaailmas on kasutuses ebavajalikke aineid.
- NUUSTIK. Kes meist ei tahaks oma nahka pesta/koorida mõnusa merekäsnaga, mis on niii lõpmatult pehme ja 100% looduslik ning Vahemerest korjatud? Või siis muu naturaalse materjaliga, mis nii palju kahju ei tee, kui tavaline plastikust pesukäsn? Müüakse veel luffa nuustikut, mis on luffakurgist pärit ja 100% looduslik ning samuti biolagunev. See on veidi jäigem ka märjaks saades ja hea vahend keha koorimiseks.
- KEHAKOORIJA. Tee lihtsalt ise. Googeldades leiab palju retsepte. Võib tunduda tüütu neid koostisosi kokku otsida ja möksida, aga kui mõju sama, miks peaksid maksma hingehinda ja toetama plastikutööstust. Meil on seda lihtsalt liiga palju. Näiteks sellised väga lihtsad koorijad, mille koostisosad on ühes tavalises majapidamises üldiselt olemas.
- HAMBAHARI. Kui kasutad tavalist plastikust hambaharja, siis asenda see bambusest hambaharjaga. Plastikust hambaharjad uputavad meie maailma, need on väikeprügi ja suure tõenäosusega kaovad muu prügi sekka ning ei jõua ümbertöötlemisse. Bambusest hambahari vali selline, mis on 100% bambusest. See on biolagunev ning ei jäta endast midagi maha. Lisaks on bambus väga kiiresti kasvav ja taastuv! Kas oled nõus maksma 1 või 2 eurot rohkem teades, et aitad planeeti puhtamana hoida? Lisaks on veel elektrilised hambaharjad. Me kasutame ka neid juba kaua aega. Jah, me peame ostma uusi plastikust otsi. Jah, see tekitab prügi, aga me elame siiski põhimõttega, et kasutame kõik asjad maksimaalselt ära, kuni need enam kasutuskõlblikud pole(ei tööta jms) ning seejärel ostame juba uue asja ja loodussõbraliku. Sina ka ära tunne muret või pinget sellepärast. Meil ei käi võistlus.
- HAMBAPASTA. Vot need on alles segapastad. Kes teab, millest kõigest need koosnevad. Ja ikka ja jälle nõmedas plastiktuubis enamus. Tee ise, näiteks selle retsepti järgi SIIN. Eks koostisosade muretsemine võib olla võtab selle isetegemise isu ära. Mingi hea alternatiiv oli veel, vist müügil Biomarketis, aga üldse ei meenu hetkel. Siis veel hambapesu tabletid, söögisooda, kookosõli pesu(kahte viimast võib ka kombineerida), mõni peseb ainult veega. Aitab juba ka see, kui ostad hambapasta, mida ei müüda karbis, sest pakend leiab kojujõudes oma tee prügikasti. Tal pole mingit eesmärki ja süvendab ainult mõtlematut tarbimist. Võimalusi igaljuhul on.
- NÄOMASKID. Tee ise! Miljon retsepti leiab googeldades. Pane kokku endale meeldivad ja sobivad vahendid ning naudi samu või paremaid tulemusi ilma keemiata, mis naha kaudu su organismi tungivad.
- RASEERIJAD. Kasuta vana head, metallist raseerijat. Näiteks SELLIST. Kestab igavesti, terad on kaua teravad. See on ka odavam variant, kui plastikust raseerijaid muudkui juurde osta. Härrale sai see nö klassikaline vahend kingitud. Tema kiidab ja mina ka. Alguses oli veidi hirm sisse lõigata, aga tegelikult on see väga mugav.
- KÕRVATIKUD. Asenda plastikust tikud paberist või bambusest vartega tikkudega. Meil täitsa müügis apteegis või ökopoodides.
Kas oleksid nõus need vahetused tegema?
Kogu selle asja eesmärk, mida ma siin jagan, on tegelikult tarbimise vähendamine. Just plastiku vähendamine. Plastiku ümbertöötlemine on lihtsalt osa probleemist, see ei lahenda plastiku probleemi reaalselt. Vähem tarbimist=vähem nõudlust=vähem tootmist=vähem prügi!
Ka Sina loed! Mida rohkem inimesi sellele mõtleb ja olukorrast teadlik on ning mõistab, seda enam saab keskkond paraneda. Väikeste, imetillukeste tibusammudega, aga ka see on juba VÕIT! Ja pea meeles, sa teed seda enda jaoks, enda nimel. Kõik ümbritsev saab sellest lihtsalt kasu. Ja ära torma nüüd asju korraga välja vahetama. Kasuta kõik ära ning seejärel tee juba uued ning paremad valikud vastavalt oma võimalustele.
Ikka päikest ning katsetamismeelt! 🙂