Seda postitust ajendas kirjutama juhuslikult silme alla sattunud paber, kuhu olin üles märkinud, mis asju oli mulle, Kaidole ja Eliisele haiglas vaja(tema selle mu vihikust üles leidiski). “VAJA” internetist leitud nimekirjade põhjal. Tegelik olukord oli veidikene teine ja nimekirjad tihtipeale pikemad, kui minu oma. Näitan teile ka seda nimekirja ja hakkan arutlema reaalsusest meie praktikas. Lõppu panen kokkuvõtliku nimekirja, mida soovitan kaasa pakkida.
Siin on siis mitmest kohast kokkupandud nimekiri ja veel edasi juba veidi segamini kirjas, kellele mida vaja.
Mis asjad kaasa pakkisin vs reaalsus:
RIIDED
- Endale– retuusid, aluspesu mitu paari, sokid, sussid, paar särki, imetamisrinnahoidjad, kampsik või muu hõlst. Reaalsuses aga oli antud olukord nii uus ja pähe mahtusid ainult uue beebi eest hoolitsemise mõtted, et need päevad haiglas veetsingi haigla poolt antud mugavas ja lohvakas öösärgis. Polnud väga seksikas, aga kes sellest hooliks? Mina mitte sel hetkel. 😀 Mugav ja lihtne oli kõiki toimetusi teha enda ja beebiga. Aluspesuna kasutasin apteegist saadavaid võrkpükse ja suuri sidemeid, mis on peale sündi väga olulised. Koju läksin riietega, millega haiglasse tulin. Peab ära mainima, et ma olin reedest sünnituseelses osakonnas ja pühapäeval ta sündiski. Kasutasin haiglariideid, mida vahetati. Siit läksid enam-vähem kõik asjad ikkagi lõpuks käiku.
- Eliisele– bodid, poolsipupüksid, sokid, kindad, müts, kombe. Reaalsuses kasutasin haiglas olles ainult haiglast antud bodi, mütsi ja tekki. Bodi ei läinud mustaks, müts ka ok ja mõnus baika tekk ajas asja ilusti ära. Koju viies muidugi panin oma riided selga ja kõik asjad läksid siiski kasutusse. Mida siis järgmine korda muuta? Ilmselt midagi, sest riideid võib ju paar komplekti ikka olla. Kunagi ei tea, mis õnnetusi juhtuda võib või kui suur beebi sünnib. Meie kodu on haiglast ca 12min sõidu kaugusel, seega oli Kaidol koguaeg võimalik kodus käia, kui miskit oleks puudu jäänud.
HÜGIEENITARBED
- Endale– tume rätik, hambahari ja -pasta, juuksehari, pesuvahendid, võrkpüksid, suured sidemed, nibukreem, rinnapadjad, hügieeniline huulepulk, kehaõli. Reaalsuses läkski pea kõike vaja. Kehaõli ja nibukreem jäid asjatult seisma. Kehaõli soovitati massaaži jaoks, kui valud on jne. Huulepulka soovitati, sest sünnitusel pidavat huuled jubedalt kuivama. Ma kasutasin hiljem perepalatis natuke.
- Eliisele– niisked salvrätikud, mähkmed, saialilletinktuur, füsioloogiline lahus, väikesed marlilapid, kõrvatikud, küünekäärid. Midagi sain ka haiglast, aga oma asjad läksid ikka kõik kasutusse.
Minu soovitused haiglakoti pakkimisel:
Endale
- Riided– võta endale kaasa mugavad riided, oma öösärk/hommikumantel, kui haigla oma kindlasti ei soovi, sisejalanõud(sussid, plätud)
- Hügieenitarbed– kõik üleval nimetatu. Ja muidugi muud enda jaoks olulised vahendid. Kreeme, parfüüme ja muid tugevalõhnalisi asju ära kasuta, beebid on tundlikud ning pole vaja selle kõigega kokku puutuda.
- Näksid– puuvilju, müslibatoone, pähklisegud jms. Haiglas sain korralikku sööki, aga vahepeal tahaks midagi juurde. Eks peab ikkagi natuke jälgima ka, mida suhu paned, sest beebi saab ilmselt su rinnapiima ja su söök mõjutab mingil määral ka teda.
- Muu vajalik– rasedakaart, dokumendid, sularaha, (tahvel)arvuti, kaamera, raamat, oma pudel(vett saab masinast tasuta) jms. Kõik lapsed on erinevad. Mõni magab rohkem juba kohe alguses ja sul hakkab võib olla igav. Kui just ei jõua oma nunnut ära imetleda ja perele ning sõpradele kõigest ülevaadet teha. 😀 Väga oluline on siiski puhata ja taastuda koos beebiga.
Beebile
- Riided– paar bodi(pika- ja lühikese varrukaga, hõlmikbodid mugavamad), sipu- või tavapükse, müts(õhem, natuke paksem), kindad, kombe(suve- või talvebeebi). Riietades lähtuda aastaajast, aga need asjad peaks ikka kotis olema. Suurus üldiselt 50-56cm. Oleneb, mida su ämmaemand on sulle öelnud- kas arvab, et tulemas on suurem beebi ja laseb arstil kontrollida või pigem mitte.
- Hügieenitarbed– mähkmed, niisked salvrätikud(võib ka kraani all peput pesta, ma alguses ei julgenud väga ja rohkem kasutasin niiskeid lappe), tömbi otstega küünekäärid(Eliise oli kauem kõhus ja küüned olid pikad, aga ma ei julgenud neid päris mõnda aega lõigata. Edaspidi olen palju julgem, nii lihtne tegelt, aga esmakordsele emale ilmselt mitte), väikesed marlilapikesed(ca 5x5cm), kõrvatikud, füsioloogiline lahus. Neid läheb vaja siis näo ja naba puhastamiseks(saialilletinktuuri ei maininud, sest tegelikult haiglaski öeldakse, et silmad ja naba tuleb selle sama füsioloogilise lahusega puhastada).
EDIT: perearsti sõnul tuleb ikkagi saialilletinktuuriga puhastada edasi. See puhastab ja kuivatab ning ei lase nabal põletikuliseks muutuda. Ütles, et haigla ei tegele nende põletikuliste nabadega ja sellepärast ainult füsioloogilist lahust soovitavadki..
Esmased vajalikud kogused antakse haigla poolt, vähemalt meil Ida-Tallinna Keskhaiglas ja alati saab juurde küsida. Kott täis reklaame ja väikeses koguses vajalikke tooteid, mida värsketele vanematele pähe määrida, saab ka 😀 Haigla poolt sai ka päeva kohta kindla arvu mähkmeid, enam ei mäleta, kui palju. Kuna kodus nagunii kõiki neid asju vaja läheb, siis võta kaasa.
- Muu(vajalik)– erineva kujuga lutid, lutipudel, piimasegu, oma beebitekk jne. Piimasegu vajadus tuleb tegelikult alles paari päevaga välja, seega pole mõtet seda kokku osta. Kui selgub, et peate seda kasutama hakkama, siis saab selle õigeaegselt kaaslane, pereliige või sõbranna muretseda. Lutte muidugi esimene kuu ei soovitata. Pole ma veel näinud lutti, mis oleks ema nibuga nii sarnane, et edaspidi see imetamist ei mõjutaks. Ega ei pruugigi, kõik lapsed on erinevad. Eliisel oli paar korda lutt suus, aga ta ei tahtnud seda üldse. Nüüd pea 2-aastaselt on üks suurema lapse lutt kasutust leidnud 😂 Ta lihtsalt lollitab ja mängib sellega vahest harva. Tema jaoks võõras asi muidu.
Paljude asjade puhul on võimalik kasutada loodust säästvaid alternatiive. Selle kohta saad lugeda mu varasemast postitusest: nullkulu beebi.
Ja nagu ikka, kui miskit veel huvi pakub või küsimusi tekitab, siis ootan kommentaare või kirju. 🙂