Mõeldes uue beebi tulekule, tekitab see kindlasti palju mõtteid ja ka eelarvamusi, kui kulukaks alguses kõik läheb. Nii palju asju, mis tõenäoliselt endal osta tuleb. Kõik mähkmete hunnikud, esmaabi- ning hooldusvahendid, riided, turvavarustus, lutipudelid, lutid, mänguasjad, lamamistool, mööbel jne. Kas sellisele vajalikule(möödapääsmatule) tarbimisele saab kuidagi rahakoti- ning loodussõbralikumalt läheneda? Saab muidugi! Kõikide asjade puhul saab hoida minimalismi ning säästlikumat suunda. Milline see nullkulu beebi siis on?
Alustaks kõigepealt sellest, mida ühele beebile üldse alguses vaja on. Kirjutan seda puhtalt oma kogemuse põhjal preiliga. Internetist leiab palju soovitusi ja nimekirju asjadest, mida tuleks beebile varuda. Ka mina, kes ma hakkasin peagi esimest korda emaks saama, võtsin mitu nimekirja läbi ning panin paika asjad, mida vaja läheb. Ütlen ausalt, praegu ma mitmele asjale kohe alguses vajadust ei näeks, siis aga tundus vajalik.
PS! Kõik järgnev põhineb lihtsalt minu arvamusel ja kogemusel. Sõltuvalt beebist, perekorraldusest ja muudest teguritest, võivad sinu vajadused olla teised.
Kindlasti kohe vajalik:
- Riided
- Mähkmed
- Esmased hooldusvahendid
- Turvavarustus
- Vanker
- Voodi, madrats, voodiriided, tekk
- Pehme, mõnus rätik
- Vann ja vannitermomeeter
- Erineva kuju/materjaliga lutid(suure tõenäosusega)
Nullkulu beebi puhul:
- Riided– osta kasutatud riideid teiste inimeste käest, taaskasutuspoodidest või ehk plaanib mõni tuttav või sugulane oma riided edasi anda? Riideid kulub(koos mähkmetega) kõige rohkem, sest laps kasvab kiirelt. Pole mõtet osta 10 erinevat komplekti riideid beebile, kes alguses päevad maha magab ja niisamagi nii nunnu on. Mõnest komplektist piisab(kaval on neid omavahel igatepidi kombineerida). Muidu juhtub see, et avastad sahtlist täiesti kasutamata jäänud riided. 🙂
Minu soovitused: beebi mugavus ennekõike, seega jälgi riiete koostist ja õmbluseid. Kasuta naturaalseid kangaid(puuvill- ka puuvill vähese elastaaniga, siid, meriino ja nende segud jms), väldi tehismaterjale(polüester jms). Iga päev ei pea uusi riideid panema, kui just eelmised määrdunud pole. Mõned lapsed oksendavad või ilastavad rohkem.
- Mähkmed– saa tuttavaks riidest mähkmetega. Ka neid saab kasutatuna osta ja toimivad õige hoolduse korral AASTAID! Uusi mähkmeid soetades proovi ka kohalikku toodangut, toetades eestimaist ja vähendades CO2 jalajälge. Alguses on rahaline kulu võib-olla tuntav, kuid pikas perspektiivis on see parim lahendus sulle, beebi õrnale nahale ning loodusele. Ühekordse mähkme viskad paari tunni möödudes minema(jättes loodusesse sadadeks aastateks jälje), riidest mähkme loputad, pesed ja kasutad uuesti ja uuesti ja uuesti. Mitme lapsega lausa!
Minu soovitused: ära püüa osta kogu mähkmevaru ühe korraga. Osta juba mitu, mitu kuud ette ja jupphaaval ehk siis paar tükki kuus. Sedasi ei teki tuntavat suurt väljaminekut. Varu kindlasti erinevaid tüüpe mähkmeid(taskumähe, kõik-ühes või kõik-kahes jne), aga ära osta kohe ühte ja sama mitu tükki. Sedasi leiad teie perele sobiva ja alles siis tasub neid rohkem osta. Alguses võid ju varus hoida ka ühekordseid mähkmeid, sest sobiva mähkme leidmiseks ning kõige katsetamiseks läheb veidi aega ning harjumist. Riidest mähkmete FB grupis öeldakse küll, et ära üldse osta ühekordseid mähkmeid, sest siis ei teki kiusatust ainult neid kasutama jäädagi, kuna alguses võib tunduda asi keeruline, lekkimised võivad panna käega lööma jne. Mina aga sellepärast just soovitan kasutada ka ühekordseid, et ei tekiks seda tunnet, et see on nii võimatu ja keeruline. Allaandmine tundub lihtsam, aga tegelikult see pole nii. Anna endale natuke aega ja katseta ning harju. See pole mingi võistlus, et kes vähem ühekordseid mähkmeid kasutab. Eesmärk on edaspidi kasutada ainult riidest mähkmeid ja see tuleb vähese proovimise tulemusena. Mõne soovituse ja kasulikke viiteid leiab ka varasemast postitusest: Sõbraks riidest mähkmetega. Ja mina aitan ka nii hästi kui ma oskan, tuleb lihtsalt küsida. 🙂
Natuke ligikaudset statistikat. Mähkmekalkulaator pärineb SIIT.
Kas nüüd tekkis suurem soov hakata riidest mähkmeid kasutama? 🙂 Sedasi võib ju rikkaks saada. 😀
- Esmased hooldusvahendid– vaata oma ravimisahtel üle ning likvideeri aegunud asjad. Kes enam mäletab, millal need avatud on jne. Beebile soovitan osta uued hooldusvahendid.
Siin all mõtlen:
- Nabapuhastamiseks mõeldud saialilletinktuur
- Silmade, suu, nina puhastamiseks vajalik soolaveelahus
- Vatitikud(püüa plastikust tikke vältida- parim alternatiiv SIIN; veel üks, aga pakend on plastikust SIIN)
- Marlilapid toimingute tegemiseks, meil olid NEED.
- Digitaalne kraadiklaas
- Tömbi otsaga küünekäärid- soovitan küüsi lõigata magamise ajal
- Gaaside vastane rohi. Meil oli SEE, aga see on rohkem katsetamise asi. Kõigile ei pruugi sobida ja võib gaase hoopis tekitada. Selline oht on kõigi gaasirohtudega
- D-vitamiin. Jälle katsetamise asi. Meie kasutamise alguses midagi muud, mis tundus, et tekitab gaase, sest jälgisin oma toitumist beebi imetamise ajal(just alguses, kus tema keha harjub kõigega). Siis küsisime perearstilt retseptiga D-vitamiini ja tundus, et see aitaski. Suuremana kasutasime ja kasutame siiani SEDA.
- Kodus võiks igaksjuhuks olemas olla ka mingi tsinki sisaldav salv. Meil olid mingid imelikud punnid kobaras alaselja peal(mis tegelikult siiani), aga need on värvitud ja ei häiri, tuntavad natuke. Arst siis lasi proovida SEDA. Ei aidanud miskit. Aga see on hea kasutada ka mähkmelööbe korral. Tundub isegi parem, kui see Sudocrema, vaadates koostisained. Aga kõige parem on jälgida, et märg mähe ei oleks liiga kaua beebi pepu vastas ja teha palju õhuvanne. Siis ei ole vaja mingeid kreeme jms kasutada. Neid pigem kasutada siis kui olukord on tõsisemaks läinud, aga seda ei tohi lasta juhtuda, see on väga valus. Lisaks on hea kasutada kartulitärklist. See hoiab juba punetava koha kuivana ning märjaks saades ei hakka beebil kohe või nii valus. Bepanthen on ka hea, sest tekitab kaitsva kihi kauemaks ja laps ei hakka iga pissi järel nutma. PS! Riidest mähkmete puhul ei tohi kasutada kreeme. Need jätavad mähkmesisule kihi ja selle tulemusena hakkavad need lekkima ehk ei ima.
- Ilalapid- okse või ila “püüdmiseks”. Võid vabalt ise puuvillasest riidest neid lõikuda, osta poest, kasutada marlilappe(osta suured lapid, lõigu ja õmble need parajaks). Samuti võib mingi lõike järgi teha trukkidega lapikesed, mida saab lapsele siis kaela panna.
- Palavikualandaja- Paratsetamooli küünlad peaksid kodus olemas olema kindlasti. Kasutamise vajaduse tekkimisel pea enne nõu oma perearstiga.
- Turvavarustus– turvahäll ja isofix kinnitusega alus, kui soov ja võimalus on. Jälgi, et su autol on need kinnituskohad olemas. Vot sellega tegime ja teeme ka tulevikus meie nii, et ostame ainult uuena. Kui saaksime tuttava käest osta, teades, et varustust on õigesti kasutatud, hoitud ning on avariivaba, ostaksime ka kasutatuna. Turvavarustus peab olema korralik ja hea firma oma. Isofix alus annab lisaturvalisuse ning mugavuse.
Minu soovitused: autoga sõites on turvalisus number 1 meie väikese ja õrna beebi jaoks! See pole koht, kus otsida soodsamait lahendust. Kvaliteet maksab, isegi kasutatuna. Turvahällidel ja -toolidel on ka oma eluiga, vastavalt tootjale. Alati uuri kasutatud asju ostes/saades, kui kaua on toode kasutuses olnud, millal soetatud, kas on avariivaba. Vaata üle plastikust osad- need ei tohi olla rabedad, kulunud, tugevate kriimudega(see viitab nt kukkumisele, mis võib ka turvalisuse omadusi mõjutada). Üks nipp veel odava ja ebaturvalisema plastiku tuvastamiseks(ka uutel toodetel) pidavat olema see, milline see plastik välja näeb- kas on ühtlane mass nö, või on näha jutid või mingid muud jäljed. Ehk plastik on ise ilus sile, aga näed nagu maalitud jutte vms. Pole nagu selge plastik. Keeruline seletada. Aga igaljuhul, kui on mingi firma jms kohta veel küsimusi, aitan meeleldi. Olen aastaid töödanud ettevõttes, kus müüakse kõike vajalikku beebidele ja lastele, seega käpp sees ja oskan kaasa rääkida. 🙂
PS! Seoses laste turvalisusega, ma pean lihtsalt tähelepanu juhtima- palun jälgige hoolega, kui kiirelt te oma lapse näoga sõidusuunda istuma panete. Mida kauem on laps seljaga sõidusuunas, seda ohutum see tema jaoks on. Eriti beebide ja väikelaste puhul, kelle pea on kehaga võrreldes raskem ja kael nõrk. Te seate oma lapse elu ohtu. Ma olen niiii palju näinud ca 7-kuuseid lapsi sellises asendis juba istumas, aga teha ei saa midagi. Siin üks hea Maanteameti voldik PDF ka, mis täpsemad juhised annab. Eliise mahtus turvahälli ainult pool aastat. Ta kasvas pikkusesse väga kiirelt ja praegu arvatakse, et ta 2,5-3 aastane, aga saab alles juunis 2. 😀 Seega otsisime seljaga sõidusuunas sobiliku turvatooli, kus nii väiksel ka turvaline sõita- Maxi Cosi 2way Pearl koos Familyfix alusega. Ühe alusega saab kasutada ka sama firma turvahälli.
Kuidas üldse aru saada, et turvahäll või -varustus on väikseks jäänud? Pole vahet, mis standardi järgi vaatad- kui pea tuleb üle turvatooli/hälli ääre, on lapsel aeg uude tooli kolida. Vastavalt standardi järgi(kaalugrupid või uuemana kasutuses oleva pikkuse järgi) tuleb siiski neid andmeid ka jälgida. Jalad võivad üle ääre olla. Rohkem infot leiad üleval lingitud Maanteeameti voldikust.
- Vanker– niiiii palju ilusaid vankreid ning nende komplekte leiab järelturult ja kindlasti väga korralikke! Paljud emmed ostavad ja proovivad erinevaid vankreid lühikese aja jooksul, seega saad põhimõtteliselt uhiuue käru. Jahm, muidugi sellised kärud on endiselt suhteliselt kallid(olenevalt firmast jne), aga vähemalt ei toodeta sinu beebi jaoks uut vankrit ja palju ressursse jääb kasutamata. Leiab ka väga odavaid ning korralikke vankreid. Tasub uurida erinevatest müügigruppidest ja kindlasti Facebooki Kärusõltlaste grupist. Igale maitsele ja nõudmistele leiab midagi! Kui müüakse mingi defektiga vankrit, siis ära mata ka seda varianti kohe maha. Võimalik, et seda vahetada või parandada on väga lihtne ja odav. Vankri hind on ilmselt ka väga odavaks selle tõttu lastud.
Minu soovitused: kasutatud käru ostes, käi võimalusel oma silmaga vaatamas, katsumas ja proovimas. Nii suudad puudused kiirelt tuvastada. Samas saab ka poodides käia proovimas ja klienditeenindajaid oma küsimustega pommitada ja pärast ikkagi kellegi teise käest kasutatuna osta. Tee kindlaks, mida sa soovid kärult saada. Kas õhkkummid, vahtplast, täiskummid jms, kas on komplekt, kuhu kuulub vankrikorv(või kookon, kuidas keegi nimetab) ja istumisosa. Kui suur on vankrikorv, kas beebi mahub sinna näiteks mingi soojakotiga, kui seda talvel plaanis kasutada. Kas istumisosa kaarvari varjab piisavalt päikese eest, kas on suur korv vankri all, milline on vedrustus jne. Kindlasti küsi garantii kohta, kas kärul on see olemas. See on lihtsalt lisaboonuseks.
- Voodi, madrats, voodiriided, tekk- jällegi ühed asjad, mida iga nurga peal kasutatuna müüakse. Näen tihti väga ilusaid võrevoodi ja kappide komplekte. Saab osta eraldi ja ise kombineerida. Või kui eriti palju aega ja ruumi on, saab ise vajalikud restaureerimistööd teha ja esemete välimust endale sobilikuks muuta. Madratsi soovitaksin pigem uuena osta. Kui saad müüjalt/tuttavalt täpse info, kaua kasutatud, kas on lekkeõnnetusi juhtunud jne, siis võib muidugi ka kasutatuna osta. See on oluline, sest paljud madratsid on tehtud nii, et mingit riiet eemaldada ei saa ja pesta pole võimalik. Seega bakterid ja tolm kogunevad täie rinnaga. Uuri täpsemalt müüjalt või poest. Meie preili oma on lihtsalt selline, kuigi kui saaks õues kuivatada, siis selle tatraga ka midagi ei juhtuks, mis on õmmeldud kanga sisse. Meie madrats on siis kookos-poroloon-tatar. Kookost kasutad siis, kui beebi väiksem, sest on kõvem ja toetab hästi. Tatrakülg natuke pehmem, poroloon nende vahel. Bakterite, mustuse ja tolmu hävitamiseks või vähendamiseks on hea madratsit nt päikese käes päevi hoida ja ka suure külma lembuses, no ikka üle 15 miinuskraadi käes. Kui juhtub lekkeõnnetus ja radikad ei küta, vii päikese kätte õue, rõdule. Sedasi kaob niiskus ning ei hakka midagi “vohama”. Tekk vali vastavalt hooajale- kas suve või talvebeebi. Ma sain töökaaslase käest 2 soojemat tekki, vatiini ja sulgedega. Ise tegin oma suvebeebile vanaemaruudu stiilis heegeldatud puuvilla-siidi seguse teki, mis oli ideaalne.
- Pehme, mõnus rätik- beebi nahk on õrn, tundlik muutustele. Üks hea, pehme ja õrn rätik on väga vajalik. Meie saime enda oma kingitusena ja erilise sõnumiga. Jälgi ka kasutatuna ostes materjali koostist! Looduslik valik on ainuõige. Meie rätik on bambusest. Väga õrn ja pehme naha vastas ning väga hästi imav. Lisaks on see väga suur, Eliise saab seda kasutada vist igavesti. 😀 Leidsin netist selle isegi üles SIIT.
- Vann– ei ole tegelikult kohe väga vajalik, kui on olemas suur vann, kuhu saab põhja piisavalt vett lasta. Vanne müüakse ka kasutatuna igas suuruses ja kujuga. Vannitermomeeter on samuti vajalik. Eriti esmakordsele emale, kes tahab täpselt õiget temperatuuri beebi pesemisel kasutada. Ei, see ei tähenda, et Eliise nüüd juba kõrvetada või külmetada saab. 😀 Veetemperatuuri saab määrata ka randme sisemise külje järgi või küünarnukiga katsudes. Ma teen sedasi, aga tavaliselt ikka kontrollin termomeetriga ka. 😀
- Erineva kuju/materjaliga lutid– siinkohal ütlen, et osta kindlasti uutena! Leiab erineva kujuga, suurusega, vanuse järgi ja materjaliga lutte. Silikoon, lateks, naturaalne kautšuki kumm. Iga lapse imemisvajadus on erinev. Püüa leida oma nibu kujuga sarnane lutt. Meie preilil oli paar lutti, mis ma töö juurest sain ja lisaks ühe ka kingipakist, aga tema lutisõber polnud ja me seda ei soovinud ka. Seega saime väga edukalt ilma hakkama.
Elu pikim postitus. Mulle tundub, et kõik vajalik sai nüüd peaaegu kirja. Tore, kui oled siiani jõudnud. 😀
Ma hakkasin siia tegelikult kirjutama täpsemalt sellest, kuidas me preili asjadega tegime, kust saime, aga siis mõtlesin härra kaasabil, et see postitus läheb liiga pikaks ja valgub väga laiali. Preili kohta teen veidi hiljem postituse, kus räägin põhjalikumalt, mismoodi temaga neid nullkulu beebi asju tegime ja kuidas praeguses vanuses teeme.
Ootan teie tagasisidet ja küsimuste korral aitan meeleldi nii palju, kui oskan. 🙂
1 thought on “Nullkulu beebi”