Seekord tahaksin jagada kogemust oma alla 2-aastase lapse ja tema toidutalumatusega. Meie kokkupuude selle probleemiga on küll lühike, aga infot on juba väga palju kogunenud. Selles postituses kirjutan, kus testi tegime ning millised on muljed, miks üldse seda teha otsustasime, mis on tulemused ja millised on esimesed sammud. Samuti toon välja perearsti soovitused.
Olime umbes viimase poole aasta jooksul preilil märganud kuivavat, punetavat ning karedat nahka. Tema põsed läksid tihti punasemaks ja karedamaks, kuigi külmaga väljas käies olin alati need hanerasvaga sisse kreemitanud. Tema käsivarred olid kuni küünarnukkideni tuntavalt karedad, mõnikord punetasid tugevalt. Tema jalgadel sama lugu- jalalabast põlvedeni ulatus kohatine karedus. Siinkohal olgu öeldud, et vannis käies pesime(ka tänaseni) ainult veega, väga harva kasutame Joiki beebidele mõeldud õrna pesuvahtu. Seega mingi keemia seda põhjustada ei saanud. Mõni toiduaine tekitas allergilise reaktsiooni, ehk siis kohe või paar tunni jooksul, tekkisid teatud kohtadesse nahaalused punetavad täppide kogumikud. Õnneks need teda ei häirinud ja neid asju vältisime edaspidi. Need kadusid ka järgmiseks hommikuks, aga vot see karedus on kaua püsinud. Muidugi oli ajendajaks veel öised nihelemised, nutud jms.
Mõned näited allergilisest reaktsioonist ja lihtsalt väga kuivast nahast:
Siin on näha allergilist reaktsiooni, aga ka karedus.
Kuiv nahk, karedus.
Jälle allergiline reaktsioon, seekord tugev. Kare ka.
Kare, kuiv nahk.
Kare, kuiv nahk.
Talvel eriti halb. Kare, kuiv, ketendav nahk.
Meie jaoks oli asi juba liiga kaugel ja ei näinud kaduvat. Perearstil käies arvas tema, et tegu on väga kuiva nahaga(talvine keskkütte periood ja õues külm, tuul jne). Atoopilise dermatiidi põhilisi tunnusmärke ta ei tuvastanud. Soovitas määrida niisutava salviga, Bepanthen salviga. Selle kohta olin ise ka juba varem infot leidnud ja nüüd, kui perearst soovitas, otsustasin proovida. Määrisin 2 korda päevas. Mõne päevaga oli juba vahe märgatav. AGA, kõik need kreemid ja salvid ei likvideeri meie olukorras ju põhjust. Need vaid peidavad ja kontrollivad mingil määral keha reaktsiooni probleemi suhtes. Ma ei kasutanudki kreemi kaua, sest ma lihtsalt ei poolda neid. Olgugi kui “sõbralikud” tahes.
Perearstilt ootasin veel, et ehk saadab kuskile mingeid teste tegema veendumaks, milles probleem on. Kuna tema arvas, et tegu on lihtsalt kuiva nahaga, ei saatnud kuhugi meid. Peale arstil käiku läksid need piirkonnad jälle karedamaks. No ei saa asja nii jätta ju! Mõtlesin, et maksku siis mis maksab, ma lähen kuhugi, kus maksan raha ja saan kiirelt(loodetavasti) probleemile jaole. Uurimise tulemusena leidsingi sellise väljendi nagu toidutalumatus. Hakkasin infot koguma, kus teha, mis hinnaga, mis tulemusi oodata jne.
Mis see toidutalumatus on ja kuidas väljendub? Toidutalumatus mingi toiduaine suhtes näitab, et keha antikehad ei suuda end selle toidu valguga siduda ja kehast väljutada. Ehk siis tekibki talumatus selle vastu, kuna need ühendid kuhjuvad ja koormavad organismi. Leidsin veel, et selles võib olla süüdi ka keha happelisuse tasakaal, pärmseene vohamine, nõrgenenud immuunsüsteem. Toidutalumatus põhjustab tegelikult tõeliselt palju vaevusi, mida isegi ette ei kujutaks. Ja muidugi üldine kehaseisund ka. Kõik on tihedalt omavahel seotud. Siin mõned näited ka:
Toidutalumatuse sümptomid ja nende avaldumiskohad on näiteks:
hingamisteed: nohu, põsekoopapõletik ja astma;
luud ja lihased: artriit, liigesvalu, lihasvalu ja nõrkus;
magu ja sooled: oksendamine, gaaside kogunemine alakõhus, krambid, liigsed gaasid, veepeetus, iiveldus, kõhukinnisus, kõhulahtisus ja kaaluprobleemid;
kesknärvisüsteem: migreen, peavalu, keskendumishäired, tuju- ja käitumismuutused, depressioon, ärevus, väsimus ja hüperaktiivsus;
nahk: nõgestõbi, atoopiline dermatiit, ekseem, nahasügelus ja muud lööbed;
Info pärineb sportsgene.ee lehelt!
Ja just selle sama sportsgene.ee lehelt me oma testi tellisimegi. Seal on kaks valikut: Food Detective ja NutriSMART. Valisin viimase, sest tundus põhjalik test olema tüüpiliste probleemsete toiduainetega, suurem valik ja asjad rohkem nagu eraldi osadena võetud(nt muna- kollane ja valge eraldi väljatoodud). Leppisime aja kokku, käisime kohal ära(näpuveri õnneks) ja jäime vastust ootama. Kahe tööpäevaga oli see olemas. Kliendisõbralikkusest nii palju, et pole ammu sellise teeninduse osaks saanud. Tegemist pole suure firmaga, lähenemine on personaalne ning väga toetav. Pole sellist asja, et maksad raha ära, saad vastuse ja nõustamise ning ongi kõik. Meie nõustamise järel kui ka testitulemusi saates öeldi korduvalt, et kui on küsimusi, võtke ühendust ja aitavad kuidas oskavad. Samuti on hind väga ok ja tasub kohe valida test koos nõustamisega.
Rääkides testi tulemusest. No palun, vaadake ise.
Teie testitulemus:
Teil esineb suur antikehade konsentratsioon nisu, rukki, odra, banaani, sidruni, apelsini, munavalge, kaseiini(piimavalk), lehmapiima, tomati, herneste, roheliste ubade, veiseliha, sealiha, kana- ja kalkuniliha suhtes.
Teil esineb keskmine antikehade kontsentratsioon kaera, riisi, maisi, kartuli, mandlite, kitsepiima, lambapiima, lõhe, forelli, porgandi, selleri, kapsa, brokkoli, küüslaugu, sibula, porru ja lambaliha suhtes.
Teil esineb väike antikehade kontsentratsioon gluteeni, maasikate, greibi, virsiku, tuunikala ja sinepi suhtes.
NB! Väikest antikehade kontsentratsiooni loetakse normaalseks.
GRUPP SUUR- välista kõik toiduained vähemalt 3-ks kuuks!
GRUPP KESKMINE- kasuta 2 kuni 3 korda nädalas.
GRUPP NÕRK- otseselt piirangut pole. Maasikaga me ei liialda, sest olen täheldanud allergilist reaktsiooni.
Noh, paneb ikka esimese hooga ahastama küll. Suures grupis olevaid toite me sööme tavaliselt mitu korda nädalas. Mis hommikusööke ma nüüd teen, või lõunaks ja õhtuks? Eliise armastab erinevaid putrusid ja need on toitvad ning kiudainerikkad. Lemmik jook peale vee on piim. Banaan lemmikuim puuvili, herned ka lemmikud! See pole ausalt maailma lõpp, tuleb lihtsalt asendada muu sobivaga, sest ta ei ole õnneks pirtsakas sööja. Sööb pea kõike.
Jõudsin juba nii mõndagi ise ka uurida. Gluteenivabad alternatiivid on näiteks tatar, riis, kinoa, amarant. Piimatooted tuleb asendada taimsete asjadega. Nendega alustasin vaikselt iseseisvalt ja ootasin oma nõustamise aega. Neljapäeval(2.mail) sai see Skype vahendusel tehtud ning see andis kuidagi energiat juurde. Sain kindlustunnet, et pole nii hirmus, vajalikud ained saab ka alternatiividest kätte ja kuna see grupp suur tuleb esialgu ainult 3-ks kuuks välja jätta, ei teki ka mingite vajalike ainete kadu. Taimsed asjad annavad ju ka kõiki neid juurde, mõned isegi paremini omastatavad just taimsel kujul. Nõustaja oli hästi toetav. Tõi palju näited, mida tema peres kasutatakse ja kuidas. Samuti, kus on suurem valik taimseid asju, et oma nö isusid/vajadusi petta. No näiteks taimsed juustud, toorjuustulaadsed asjad, toidukoored, jogurtid jne. Juustu, jogurtit, taimset koort, erinevaid taimseid jooke oleme juba proovinud ka ja Eliisele on senini maitsenud. Mulle samuti, Kaidole mitte. No mis sa ikka tahad, harjunud ju sööma “õigeid” asju. Kirjutasin seda nii, sest iga inimese jaoks on see õige erinev ning ma ei soovi kedagi solvata. Me oleme lihtsalt segatoidulised alati olnud.
Nii, selle tekstiga saingi juba eelmine nädal peaaegu valmis. Nüüd kolmapäeval(8.05) käisime uue perearsti juures(me ei vahetanud arsti, vaid eelmine oli pensionil tegelikult ja tegi juba vähe tööd. Ta oli minu perearst sünnist saati ja meeldis mulle siiski väga). Uue perearstiga on paar kokkupuudet varasemalt olnud ja nagu nooremad inimesed ikka, arendavad nad end pidevalt, õppetöö ja info on ka ilmselt kaasaegsemad, kui kunagi olid. Saatsin oma kirja ja mure ka temale edasi ning ta kutsus meid visiidile.
Ta oli veidi imestunud, et mis asjad sealt välja tulid, nt kõik lihad. Piimatooted, gluteeni sisaldavad viljad ja muna on tema sõnul tavalised ja nendega ta nagu nõustus, kuid ei soovitanud siiski täitsa välja jätta. Seda põhjusel, et nii väike laps alles, kasvab vuhinal ja ta kardab, et mingitest vajalikest ainetest tekib puudujääk(just rõhutas piimatooteid). Seda ma arvasin kohe ise ka ja tunnen end nüüd veidi segadusse ajatuna. Muidugi ma kuulan oma arsti, kes on saanud põhjaliku õppe kõikvõimalikest haigustest, probleemidest jne. Toidutalumatuse nõustaja on pigem suunatud rohkem ühele valdkonnale- toit ja selle mõju. KUIGI, ma näen, et praeguse menüü muudatustega on olukord parem. Nahk on ikka kare, aga nüüd on rohkem rahulikke öid, kui oli ennem. Uus perearst vaatas ka naha üle ja mu tehtud pildid, kus on näha hullem seis ning ütles samuti, et tegemist pole atoopilise dermatiidiga, vaid nahk ongi lihtsalt kuiv. Siis muidugi järgnes jutt, mis ma teadsin, et tuleb, aga ei soovinud seda- tulebki lihtsalt igapäevaselt kreemitada. Ei, palun! Järgnes jutt apteegi sarjade kohta.. Ma ei pane seda jama oma lapse nahale. Jah, olen kursis, et tehakse igasuguseid looduslikemaid kreeme ka, kuna uurisin iseseisvalt mõni aeg tagasi, aga ikkagi need pole 100% puhtad. Ning nagu ülal mainisin, need varjavad keha reaktsiooni mingile sisemisele ärritajale. Otsin ikkagi mingi sobivama kreemi välja ja hoian kapis, kui tõesti vajadus tekib.
Ehk on just sinul mingi hea kreemisoovitus?
Mida perearst soovitas:
- vältida nisu, aga ikkagi muid teravilju pakkuda, gluteenivaba kaer ka hea
- muna vältida, sest allergiline reaktsioon on olemas
- kanaliha vältida, sest ta muneb ju muna, ehk on mingi seos ka lihaga
- piimatooteid anda selliseid, mis on hapendatud, sest seal on kahju tegev valk lõhustatud kujul ja ei ole nii raske seedimisele
- tsitruselisi vältida(sama soovitas nõustaja), sest tavaliselt need ka tekitavad reaktsiooni(kiivi, sidrun, ananass, maasikad jms)
- pähkleid vältida, sest on ka tavalised probleemide tekitajad
- teha probiootikumi kuur, sest on seedimisele/soolte mikrofloorale hea
- kreemitada
Panime paika plaani, et minna allergitesti ka tegema. Järjekorrad pikad, aga mingi süsteemi kaudu peaks mulle ITK-st helistatama hiljemalt 22.05. Eks näis, kuidas sellega läheb.
Kuidas ma nüüd edasi talitan? Nagu juba ütlesin, kuulan arsti “sõna”, aga mõningate mööndustega. Piimatooteid menüüsse tagasituues tuleb alustada väikeste kogustega ja jälgida reaktsiooni, hapendatud asjad kõigepealt. Juustu sööme ikka taimsel kujul esialgu, nisu väldime kindlasti, sööme gluteenivaba kaera, lihaga ka ei liialda ja tarbime pigem ulukiliha/pardiliha, korra nädalas siga või veist, tsitruselisi ning pähkleid väldime, munakollast proovime, sest see testis välja ei löönud, probiootikumi kuuri teeme ka läbi, sööme/joome rohkem vitamiine smuutide näol, kreemitame vajadusel.
Kõige olulisem on, et preilil on hea olla ja miski teda ei häiri. Õnneks praegu sellega kõik korras, ptui-ptui-ptui. Ootame allergiatesti ka ära ning siis saavad ilmselt uued mõtted ja plaanid blogisse kirja pandud.
Soovitan vannijärgset niisket nahka kookosõliga kreemitada. Lähtun ise põhimõttest, et mida suhu ei paneks, seda ka nahale ei määri. Olen kookosõli ise kasutanud ja tulemused on väga head. Lisaks meeldib mulle väga kookose lõhn
See on väga hea soovitus, mille kohta olen ka uurinud, aga nüüd allergoloogi juures selgus tõsiasi, et preilil on kerge atoopiline dermatiit ja peame ikkagi kasutama mingit apteegikreemi. Looduslik kraam ei pidavat aitama. Eks ma uurin veel edasi ja kindlasti kajastan seda uues toidutalumatusega seotud postituses. Aitäh kaasa mõtlemast! 😊
Meie pisipreilil on esimestest nädalatest peale nahaga probleeme olnud. Punetuse ja kareduse ja lapilisuseni välja. 11 kuuselt saime atoopilise dermatiidi diagnoosi ja hormoonkreemi. Keeldusin seda kasutamast ja hakkasin toiduga katsetama (ei teinud rangeid dieete, vaid pidasin päevikut ja vältisin mingeid tuntumaid allergeene nädala kaupa). Nahk läks paremaks, aga sügisest kevadeni esineb ikka karedust, kuid vähem. Umbes 1a8k vanuselt avastasin LUMI sarjast BIO-KLINIK kreemi, mis on just selliseks tarbeks tehtud ja seni ainus asi, mis on päriselt ka toiminud. Proovisin nii apteegi käsimüügi kui looduslikke kreeme. Vanniveele lisasin beebieas ka oliiviõli, aga selle mõju oli lühiaegne. Tänase seisuga ilmub karedus veel vaid suhkru ja nisutoodetega, mida teadlikult väldime. Oleme mehega ise mõlemad laktoositalumatud ja mehel esineb ka muid allergiaid, nii et soodumus on olemas. Praegu elame üsna piirnagutevabal dieedil, kui nisu ja suhkur välja arvata, ja loodame, et ehk kasvab ta sellest siiski ühel hetkel välja.
Teil tundub siis olevat toiduga seotud dermatiit? Kusjuures suhkru puhul olen Eliisega märganud ka muutusi. Kui rohkem saab, no nt paar ampsu minu jäätisest, siis mingi aeg tekivad punnid põskedele.
Enne diagnoosi olin kasutanud ainult Bepanthen salvi, aga kui arsti juures sai käidud, hakkasin rohkem uurima ja leidsin ka kohe selle sama Bio-Klinik kreemi. Ei oska hetkel hinnata seda, sest vähene karedus jalgadel kadus juba selle Bepantheni salviga. Hetkel ikkagi kreemitame Lumi kreemiga. Loodan, et teie pisike kasvab ka sellest välja! 🙂